Artykuł pochodzi ze strony: www.bip.dps-skierniewice.pl

Adres artykułu: www.bip.dps-skierniewice.pl/artykuly/10

Warunki przyjęcia do DPS

WARUNKI PRZYJĘCIA DO DPS

Osoba, która wymaga całodobowej opieki z powodu choroby, wieku czy niepełnosprawności i nie może samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, może zostać skierowana do domu pomocy społecznej. Domy pomocy społecznej to jednostki, których zadaniem jest zaspokajanie niezbędnych potrzeb bytowych, opiekuńczych, społecznych i religijnych, przy uwzględnieniu wolności, intymności, godności i poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.

Ważne informacje

Podstawą skierowania do domu pomocy społecznej jest:

Do wniosku należy dołączyć

w przypadku umieszczania osób ubezwłasnowolnionych:

-   niezbędne druki są dostępne w siedzibie ośrodków pomocy społecznej

Formalności – skierowanie i umieszczenie w DPS

W przypadku, gdy do domu kieruje się osobę na podstawie orzeczenia sądu oraz w nagłych wypadkach wynikających ze zdarzeń losowych, skierowanie i umieszczanie w Domu może nastąpić poza kolejnością oraz bez przedłożenia potrzebnych dokumentów. Dokumenty te powinny zostać skompletowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w terminie trzech miesięcy od dnia przyjęcia tej osoby do Domu.

Osoba ubiegająca się jest kierowana do Domu na czas nieokreślony, chyba, że wystąpi ona lub jej przedstawiciel ustawowy (opiekun prawny) z wnioskiem o skierowanie do DPS na czas określony. Dyrektor Domu zawiadamia pisemnie osobę ubiegającą się lub jej przedstawiciela ustawowego o terminie przyjęcia do Domu. Postępowanie w sprawie skierowania do Domu Pomocy Społecznej, a następnie umieszczenia, wszczyna pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej na wniosek osoby ubiegającej się, jej przedstawiciela ustawowego lub opiekuna bądź z urzędu w sytuacji przewidzianej przepisami.

Dokumentację kompletuje ośrodek pomocy społecznej właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o miejsce w DPS. Całość dokumentacji przekazywana jest do powiatowego centrum pomocy rodzinie celem wydania stosownej decyzji. Decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej i decyzję ustalającą opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wydaje ośrodek pomocy społecznej właściwy według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się min. o to świadczenie w terminie 1 miesiąca od dnia złożenia wniosku o pomoc (w przypadku spraw skomplikowanych w terminie 2 miesięcy). Dla osoby bezdomnej właściwy miejscowo jest ośrodek pomocy społecznej ostatniego miejsca zameldowania tej osoby na pobyt stały.

W razie niemożności umieszczenia w domu pomocy społecznej z powodu braku wolnych miejsc, powiadamia się osobę o wpisaniu na listę oczekujących oraz o przewidywanym terminie oczekiwania na umieszczenie.

Wywiad środowiskowy

przeprowadzany jest przez pracownika socjalnego ośrodka pomocy społecznej w celu ustalenia sytuacji zdrowotnej, rodzinnej i materialno-bytowej wnioskodawcy. Wywiad przeprowadza się w terminie 14 dni od daty otrzymania informacji o potrzebie przyznania świadczeń lub o zmianie sytuacji osobistej i majątkowej osoby lub rodziny korzystającej ze świadczeń. W sytuacjach wymagających bezzwłocznego przyznania świadczeń wywiad przeprowadza się nie później niż w ciągu 2 dni od daty powzięcia informacji. Wywiad przeprowadza się w miejscu zamieszkania osoby zainteresowanej lub rodziny albo w miejscu jej pobytu.

Odpłatność za pobyt w DPS
Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny.

Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą:

Można zwolnić  rodzinę z opłat za pobyt w DPS częściowo lub całkowicie, jeśli osoby zobowiązane:

Od decyzji negatywnych wydanych przez organ gminy i powiatu przysługuje prawo odwołania się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, adres tego organu musi być podany w wystawionej decyzji.

POMAGAMY W UZUPEŁNIENIU DOKUMENTACJI
Pracownicy naszego Domu, pomogą Wam w uzupełnieniu dokumentacji potrzebnej do umieszczenia bliskich w naszej placówce, udzielą wszelkich informacji oraz będą służyć poradą.